КОМИ
РУС
Новости
Выльторъяс
Движение «Коми войтыр»
«Коми войтыр» ӧтмунӧм
Представительства
Представительствояс
Шӧр

МОД "Коми войтыр" и Министерство национальной политики Республики Коми провели очередное совещание в формате видео-конференц-связи.

Коми Республикаса национальнӧй политика министерствокӧд ӧтув "Коми войтыр" бара на котыртліс да нуӧдіс видеойитӧда совещанньӧ.

В районной администрации состоялось заседание, посвященное тематике будущего года. Директор Ижемской ДЮСШ Марина Артеева предложила объявить 2019-й Годом лыжного спорта. Докладчик пояснила, что лыжный спорт в настоящий момент является самым массовым среди жителей района, а в апреле учреждение дополнительного образования отметит свой 50-летний юбилей.

«Такую идею поддержали в Федерации лыжных гонок, их представители собираются приехать к нам в следующем году – говорит М. Артеева. – Мы разработали план мероприятий, который будет включать в себя различные соревнования, творческие конкурсы, акции, ежемесячные дни здоровья».

Локтан восӧ Изьваын шуӧмаӧсь нимӧдны Лызьӧн котралан спортсикаслӧн воӧн.

Талун районса администрацияын сёрнитӧмаӧсь локтан во нимӧдӧм йылысь. Изьваса ДЮСШ-ӧн веськӧдлысь Марина Артеева вӧзйӧма нимтыны сійӧс Лызьӧн котралан спортсикаслӧн воӧн. Сійӧ гӧгӧрвоӧдӧма, мый лызьӧн котралӧм районын медся нималана спортсикас, а локтан воӧ апрель тӧлысьын спортсменъясӧс дасьтан шӧринлы тырӧ 50 во.

«Тайӧ вӧзйӧмсӧ ошкисны и лызьӧн котралан федерацияын, сэтчӧ пырысьяс окотитӧны волыны миянӧ локтан воӧ, - пасйӧма М.Артеева. - Ми дасьтім нин мероприятиеяслысь план, сэтчӧ пыртӧма уна сикас вермасьӧмысь соревнованиеяс, творчествоа конкурсъяс, акцияяс, быд тӧлысьӧ Дзоньвидзалун лунъяс».

 

 

После летних каникул в республиканском Доме дружбы народов вновь начали свою работу семейные клубы. Каждое третье воскресенье месяца с 11 часов в малом зале Дома дружбы народов собирается семейный клуб "Кыв поз" ("Языковое гнездо").

Гожся каникул бӧрын республикаса Ёртасян керкаын бара заводитісны уджавны семьяяслы клубъяс. Ӧти на пиысь - «Кыв поз». Rотыртлӧны cійӧс быд тӧлысьлӧн коймӧд шойччан лунӧ, 11 часӧ.

В Ижме завершаются работы по установке нового наплавного моста. По сообщению администрации района, открытие его запланировано на этой неделе. Строителям ООО «Сталкер» осталось произвести работы по обустройству береговой линии и окраске конструкций. Вчера сотрудники МБУ «Жилищное управление» демонтировали старую переправу, жители зареченских поселков пока перебираются на другой берег водным транспортом.

Изьваын сигӧртӧны плавъялысь пос сувтӧдан уджъяс. Кыдзи юӧртӧ районса администрация, кыпыда восьтны сійӧс шуӧма тайӧ вежонӧ. «Сталкер» компаниясалы коли ладмӧдны пос дорӧ лэччанінсӧ да мавтны конструкцияяс. А Изьваса коммунальнӧй овмӧсысь уджалысьяс тӧрыт косялісны нин важ вуджанінсӧ.

<< < 47 | 48 | 49 | 50 | 51 > >>